Yılbaşı alışverişi firmaların aralık ayı cirolarında yüzde 20 – 80 arasında artış sağlayabiliyor

 

BMD Başkanı Sinan Öncel:

 

Yılbaşı alışverişi firmaların aralık ayı cirolarında

yüzde 20 – 80 arasında artış sağlayabiliyor   

 

Firmaların yeni yıla girerken ellerindeki stokları eritmek için çok cazip indirim kampanyalarının yanı sıra yılbaşına özel sürprizler hazırladığını bildiren Sinan Öncel, “Yılbaşı alışverişi perakendeye, özellikle hediyelik eşya satışlarına çok olumlu yansıyor  hatta bazen yılı kurtarabiliyor” dedi.

 

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, yılbaşı öncesi hediyelik alışverişinin perakende sektörüne büyük bir canlılık getirdiğini söyledi. Öncel, önceki yıllardaki deneyimlerinin ışığında yılbaşı alışverişinin aralık ayı cirolarında yüzde 20 – 80 arasında artış sağlayacağını öngördüklerini bildirdi.

 

Her yıla yeni umutlarla ve olumlu beklentilerle girildiğini anlatan Sinan Öncel, tüm bu beklenti ve duyguların bir yansıması olarak yılbaşlarında yoğun bir hediyeleşme trafiğinin yaşandığını hatırlattı. Firmaların yeni yıla girerken stokları eritmek için çok cazip indirim kampanyalarının yanı sıra yılbaşına özel sürprizler hazırladığını belirten Öncel, şöyle devam etti:

 

YILIN SON 4 GÜNÜNDE PİYASALARDA BÜYÜK CANLILIK BEKLİYORUZ

“Yılbaşı alışverişi perakendeye, özellikle hediyelik eşya satışlarına çok olumlu yansıyor  hatta bazen aralık ayını kurtarabiliyor. Hediyelik olarak çocuklar için oyuncak ve kıyafet, kadınlar için kozmetik, parfüm, eşarp, çamaşır, mücevher, erkekler için ise gömlek, kravat, kalem, ofis malzemeleri ağırlıkla tercih ediliyor. Yılbaşlarında firmalara toplu hediyelik satışları da yapılıyor. Kimsesizler ve başka çeşitli kurumlar için bağış satışları artıyor. Yeni yılın arifesinde yapılan bu hediyelik alışverişi ve kampanyalar perakende sektörünün Aralık ayı cirosuna asgari yüzde 20 katkı yapıyor. Bazı ürün kategorilerinde oran yüzde 80’lere kadar çıkabiliyor. Alışveriş trafiğindeki hareketlenmeyi daha şimdiden gözlemliyoruz. Asıl yoğunluğu ise yılın son 4 gününde, yani Cuma gününden itibaren bekliyoruz.”