AKUT’un operasyonel kıyafet ihtiyacını karşılayan BMD, 400 bin mağaza çalışanını depreme karşı bilinçlendirecek

AKUT’un operasyonel kıyafet ihtiyacını karşılayan BMD, 400 bin mağaza çalışanını depreme karşı bilinçlendirecek 

 

BMD Yönetim Kurulu, başta 1999’daki Marmara depremi olmak üzere bugüne kadar yaklaşık 2 bin 800 kişiyi enkaz altından sağ çıkaran AKUT’un 441 gönüllüsü için hazırlattığı özel kıyafetleri yetkililere teslim etti.  AKUT ise hazırlayacağı özel videolar ile BMD üyesi markaların mağazalarında çalışan yaklaşık 400 bin personelin deprem bilincini arttıracak.  

 
Türkiye'nin önde gelen markalarını çatısı altında bulunduran Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ile Arama Kurtarma Derneği (AKUT) mağazalarda çalışan yaklaşık 400 bin kişinin deprem bilincini arttırmak için örnek bir işbirliği konusunda mutabakata vardı. Arama kurtarma konusunda Türkiye'nin ilk ve en önde gelen sivil kuruluşu AKUT, BMD üyesi markaların mağazalarında görevli personelin depreme karşı bilinçlendirilmesi için eğitici özel videolar hazırlayacak.  
 
Başta 1999’daki Marmara depremi olmak üzere bugüne kadar yaklaşık 2 bin 800 kişiyi enkaz altından sağ çıkaran AKUT’un kıyafetlerinin teslim törenine BMD Başkanı Sinan Öncel, Başkan Yardımcısı Suzan Toplusoy ile Yönetim Kurulu Üyeleri Hilal Suerdem, Seyid Nebati, Volkan Atik ve BMD üyesi Turgut Toplusoy katıldı.  

Törende AKUT adına 2. Başkan Meriç Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Semih Emiroğlu, Kaynak Yaratma Sorumluları Ali Rıza Şahin ve Şenol Durmuş ile  AKUT Derneği İktisadi İşletme Müdürü Gülfidan Uzunlar yer aldı.   

 

SİNAN ÖNCEL: DEPREM GERÇEĞİNİ GÖZARDI EDEMEYİZ

BMD Başkanı Sinan Öncel, depremin Türkiye'nin bir göz ardı edilemeyecek önemli gerçeği olduğunu hatırlattı. Depremle en etkili mücadele yolunun yapıların dayanıklı ve güvenilir olmasından geçtiğini vurgulayan Öncel, şunları söyledi: 

 
"Binalar sağlam da olsa insanların deprem anında, deprem sırasında ve sonrasında nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Markalarımız için bu konu çok daha büyük önem taşıyor. Çünkü BMD üyelerinin ülke genelinde 70 bin civarındaki mağazalarını her gün milyonlarca kişi ziyaret ediyor. Olası bir deprem anında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla çalışanlarımızın eğitilmesi için AKUT ile çok önemsediğim bir işbirliği konusunda anlaşmaya vardık. 

 

 

 

BMD Yönetim Kurulu olarak biz AKUT'un 30'a yakın ekibinde yer alan 441 gönüllüsünün gömlek, pantolon ve tişörtten oluşan özel kıyafetlerini hazırladık. AKUT da çalışanlarımızın deprem konusunda farkındalıklarını arttırmamız konusunda bize destek olacak.   

Bu hedef doğrultusunda AKUT tarafından mağaza personelimiz için eğitici videolar hazırlanacak. Ayrıca AKUT gönüllüleri tarafından mağaza çalışanlarımıza yönelik deprem seminerleri düzenlenecek." 

 
Sinan Öncel, BMD ve AKUT arasındaki işbirliğinin toplumda deprem bilincinin geliştirilmesinde örnek projelerden biri olacağına inandığını sözlerine ekledi. 

 

AKUT 2. BAŞKANI ŞAHİN: STK’LAR DAHA DUYARLI OLMALI  

AKUT 2. Başkanı Meriç Şahin ise verdiği destek nedeniyle Birleşmiş Markalar Derneği’ne teşekkür etti. Toplumun deprem konusunda yeterli bilinç düzeyine ulaşamadığını anlatan Şahin, “Yüzbinlerce insanı çatısı altında bulunduran sivil toplum örgütleri BMD örneğinde olduğu gibi depreme karşı daha duyarlı olmalılar. Bu konuda AKUT olarak elimizden gelen gayreti sergiliyoruz. Kurumların da benzer bir bakış açısını ortaya koyarak olası felaketlere karşı bilinç düzeyini yukarı taşımaları gerekiyor” dedi.  

AYDINLATMA METNİ
VERİ SAHİBİ BİLGİ TALEP VE BAŞVURU FORMU
ÇEREZ POLİTİKASI