Faiz indirimi ile perakendeci 2020’de 13 milyar TL daha az kredi kartı komisyonu ödeyecek

BMD Başkanı Sinan Öncel:

Faiz indirimi ile perakendeci 2020’de 13 milyar TL daha az kredi kartı komisyonu ödeyecek

 

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Merkez Bankası’nın kredi kartı erken ödeme faiz oranlarını yüzde 1,60’dan 1,20’ye indirmesini beklediklerini, beklentilerinin gerçekleşmesi halinde 2020’de en az 13 milyar TL’nin ekonomiye kazandırılmış olacağını söyledi.

 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 14’ten yüzde 12’ye indirmesini değerlendiren Sinan Öncel, kararı çok olumlu karşıladıklarını bildirdi. Karara paralel olarak perakende sektörünün kredi kartı erken ödeme faiz oranının üst sınırında ve taksitli işlem oranında da indirim beklediğini ifade eden Öncel, şunları söyledi:

 

2020’DE 1 TRİLYON 200 MİLYAR TL TUTARINDA KARTLI ALIŞVERİŞ BEKLİYORUZ

“Daha önce serbest olan kredi kartı komisyonları, Merkez Bankası’nın kararı uyarınca 1 Kasım’dan bu yana kredi kartı erken ödeme faiz oranında üst sınır yüzde 1,60 olarak uygulanıyor. Taksitli işlemlerde ise 0,89 oranında faiz alınıyor. Alınan bu kararla en az yüzde 1 fazla ödenen komisyon hesabıyla bir ayda 1 milyar TL perakendecinin cebinde kaldı yani ekonomiye kazandırıldı. Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 12’ye indirmesinin ardından kredi kartı erken ödeme faizi ve taksitli işlem oranında yeni bir düzenleme yapılabileceğini öngörüyoruz. BMD olarak kredi kartı erken ödeme faiz oranında üst sınırın yüzde 1,20’ye, taksitli işlem oranının da yüzde 0,69’a çekileceğini tahmin ediyoruz. Önceki yılların artış oranı olması durumunda 2020’de kartlı alışveriş tutarı 1 trilyon 200 milyar TL civarında olacak. Erken ödeme faiz oranında indirim beklentimizin gerçekleşmesi durumunda 2020’de en az 13 milyar TL’nin tüm perakendeye yani ekonomiye kazandırılmış olacağını söyleyebiliriz. Hele de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün yaptığı  ‘kamu bankalarında faiz oranları tek haneye inecek’ açıklamasını dikkate alırsak bu rakamın 16 – 17 milyar TL’ye çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

 

Perakende sektöründe satışların ağırlıklı olarak kredi kartı ile yapıldığının altını çizen Sinan Öncel, beklentileri olan faiz indiriminin sektörün kârlılığına ve enflasyon ile  mücadeleye etkisinin de göz ardı edilemeyeceğini sözlerine ekledi.  

AYDINLATMA METNİ
VERİ SAHİBİ BİLGİ TALEP VE BAŞVURU FORMU
ÇEREZ POLİTİKASI