Gelecek 10 yılda Türk Markalarının büyük yürüyüşüne tanıklık edeceğiz

Yeni Yönetim Kurulu ile düzenlediği ilk basın toplantısında markalı ihracatta 3.2 milyar doları yakaladıklarını açıklayan BMD Başkanı Kariyo:

Gelecek 10 Yılda Türk Markalarının Büyük Yürüyüşüne Tanıklık Edeceğiz

Marka ekonomisi ve Türkiye’nin markalı ekonomiye dönüşümü stratejisinin vazgeçilmez olduğunu belirten Sami Kariyo, “2015 yılı sonunda BMD üyesi markaların yurtdışı satış noktası sayısının 3 bin 750’ye ulaşacağını öngörüyoruz. BMD markaları açısından özellikle önem taşıyan hazır giyim ve konfeksiyonda markalı ihracat, 2014 yılında yaklaşık 3,2 milyar dolara çıktı. Gelecek 10 yılda Türkiye olarak Türk markalarının büyük yürüyüşüne tanıklık edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin önemli markalarını çatısı altında toplayan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), 33 kişiye çıkarılan yeni yönetim kuruluyla çok daha büyük ve güçlü etkinliklere imza atmaya hazırlanıyor.

33 markayla güçlenen yeni yönetim kurulu ile basın toplantısı düzenleyen BMD Başkanı Sami Kariyo, her yıl Türkiye ortalamasının birkaç kat üzerinde büyüyen organize perakendenin yeni rotasının çizdiklerini belirterek, Türkiye’nin gelecek 10 yılda “büyük marka yürüyüşüne” tanıklık edeceğini söyledi.

Sami Kariyo, BMD üyesi markaların hikayelerinin Türkiye’nin ekonomik gelişiminin de hikayesi olduğunu vurgulayarak, marka ekonomisi ve Türkiye’nin markalı ekonomiye dönüşümü stratejisinin kendileri açısından vazgeçilmez olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin ekonomik olarak daha da güçlenmesinin ana koşulunun markalı üretim ve markalı ihracat olduğuna vurgu yapan Kariyo konuşmasında şu noktalara değindi:

 “Türk Malı”ndan “Türk Markası” sürecine giden yolda hızla hareket etmek zorundayız.  Bu nedenle marka ekonomisi ve Türkiye’nin markalı ekonomiye dönüşümü stratejisi bizim açımızdan vazgeçilmezdir. Türkiye’nin ekonomik olarak daha da güçlenmesinin ana koşulunun markalı üretim ve markalı ihracat olduğuna inanıyoruz. Hala bir üretim ülkesi olarak bilinen Türkiye’nin katma değeri yüksek üretime yönelmesinin, üretime değer katarak marka ve markalı ürün ihraç etmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Marka ekonomisinin gereklerinden biri olarak, İstanbul’un modanın ve markaların merkezi olması, aynı zamanda da bir alışveriş destinasyonuna dönüşmesi sürecinde İstanbul Shopping Fest etkinliğine büyük önem veriyoruz.

İLK DURAĞIMIZ POLONYA OLACAK

Marka ekonomisinin ve markalaşmanın bir diğer gereği olduğunu düşündüğümüz yurtdışında büyüme ve uluslararası alanda rekabetçi olma konularına da özel bir önem veriyoruz.

BMD’nin kuruluşundan sonraki süreçte gerçekleştirilen uluslararası faaliyetler, geçtiğimiz 5 yıllık dönemde kurumsallaştı. 2011 yılında hazırladığımız 22 ülkeyi kapsayan hedef pazarlar raporumuz üyelerimize yol gösterici oldu. Bu dönem bu etkinlikler sürecek. Yakın bir etkinlik olarak, 12 Nisan’da Polonya’ya bir Pazar araştırması ziyaretine gideceğiz. Markalarımızın geçecekleri yollarda karşılaşacakları engelleri önceden belirlemek, hedef pazarlara giderek markalarımızı bekleyen fırsatları ve tehditleri gözlemlemek, konunun uzmanlarını bir araya getirerek markalarımıza yol gösterici olmayı amaçlıyoruz.

Bugün 84 BMD markasının 90 ülkede Aralık 2014 itibariyle 2 bin 951 satış noktası bulunmaktadır. 2015 yılında BMD üyesi markaların yurtdışı satış noktası sayısının 3 bin 750’ye ulaşacağını öngörüyoruz.

BMD markaları açısından özellikle önem taşıyan hazır giyim ve konfeksiyonda markalı ihracat, 2014 yılında yaklaşık 3,2 milyar dolara çıktı. Gelecek 10 yılda Türkiye olarak Türk markalarının büyük yürüyüşüne tanıklık edeceğiz.”

Sami Kariyo, BMD İnsan Kaynakları Buluşmalarının devam edeceğini belirterek, sektörün 2023’teki istihdam ihtiyacını belirlemek üzere hazırlattıkları “Perakende Sektörü Eğitim İhtiyacı Analizi Raporu”nun bulgularını, ilgili devlet kurumlarına ileteceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun perakende sektörüyle ilgili önümüzdeki 10 yıllık yol haritalarına katkı yapmayı hedeflediklerini anlatan Kariyo yapılacak diğer çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

  • “BMD’nin 2010 yılından bu yana “Türkiye’nin Markaları, Türkiye’nin Çocuklarını Giydiriyor” sosyal sorumluluk projesi kapsamında, 5 yılda toplam 1 milyon 100 binden fazla çocuğumuza giysi yardımında bulunduk. Kampanyayla son 5 yılın toplamında değeri 220 milyon TL’yi aşan ürünler dağıtılmış oldu. BMD markalarının “bu ülkeden aldıklarını bu ülke insanına geri verme” düşüncesiyle sürdürdükleri bu sosyal sorumluluk projesinin Türkiye’de üşüyen çocuk kalmayıncaya kadar devam edeceğine yürekten inanıyoruz.
  • Perakende artık sadece perakende değildir! Futbol için söylenen bu meşhur deyişi rahatlıkla kendimize uyarlayabiliriz; modern perakendemiz artık sadece basit bir alışveriş,  sıradan bir mübadele aracı olmaktan çoktan çıktı. Artık perakendemiz, tüm insanlara daha iyi, daha mutlu, daha modern, eğlenceli bir hayat için kendi bireyselliklerini özgürce geliştirdikleri bir platform sunuyor. Kısacası, perakende artık eski perakende de değildir!
  • Teknoloji bireyleri hiç olmadığı kadar güçlendirirken, birbirleriyle, çevresiyle ve dünyayla sürekli iletişime geçen tüketiciyi markalarımızın esas patronu haline getirdi. işte bu noktada biz de yeni dönemde perakendede teknolojiye önem vererek, teknolojinin tüketici tarafından daha etkili ve verimli kullanılması için çalışacağız. Dünyanın dijital şekilde yeniden yazıldığı bir dönemde, tüketicinin artık kral olarak kabul edildiği bir süreçte tüketicinin beklentilerini bilerek hareket etmek, tüketicinin beklentilerini karşılamak da hayati bir önem taşıyor.
  • Tüketici, artık kendi alışveriş deneyimini bizzat kendisi yaratıyor, “elimdeki akıllı telefonum ile canım nereden isterse oradan alışveriş yaparım, ister mağazadan, ister akıllı telefonumdan” diyor ve bizler tüm altyapımızı, sistemlerimizi, mağazalarımızı buna göre yeniden dizayn etmek zorunda kalıyoruz. “Multichannel”, “omnichannel” gibi tanımlar da hep bu beklentilerin sonucunda ortaya çıkan çözüm yolları oluyor.
  • Bu dönem, BMD tarihinde ilk kez kurguladığımız “Perakendenin Geleceği” isimli çalışma grubunda, değişen dünyayı bizlerin daha kolay anlamasını sağlayacak, perakendede hızlı dönüşümü yakalamamızı kolaylaştıracak, bir anlamda gelişmeleri hepimize tercüme edecek çalışmalar yürüteceğiz. “Perakendenin Geleceği” aynı zamanda markalarımızın perakendede teknolojiyi daha verimli kullanmalarının da bir yol göstericisi olacak.
  • Gelecekle yakından ilgili bir diğer konu olarak gençleri ve genç düşünceleri görüyoruz. Yönetim Kurulu bünyesinde oluşturduğumuz yepyeni bir çalışma grubu olan “Genç BMD”, markalarımızın genç üst düzey yöneticilerinin, ikinci veya üçüncü kuşak genç firma YK üyelerinin yer alacağı bir platform olacak.”

 

KUR BASKISI CİDDİ SIKINTI YARATIYOR

BMD Başkanı Sami Kariyo, öncelikli gündem maddelerinden bir diğerinin ise sık sık karşılaştıkları kur baskısı olduğunu belirterek “Bu husus, markaların önündeki en büyük tehditler arasında yer alıyor” dedi. Kariyo,  kurların ciddi bir maliyet baskısı yarattığını, karlılığı sürdürebilir kılmakta zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Sami Kariyo, markaların büyümelerinin ve rekabette güçlü biçimde yer almalarının önkoşullarından birinin maliyetlerini kesin ve gerçekçi biçimde hesaplayarak, daha büyük yatırımlara, daha yüksek istihdama ve tüketiciye daha avantajlı fiyatlar sunmaya olanak yaratacak bir yapıya kavuşmaları olduğunu aktardı.

AVM'LERLE İŞ ORTAKLIĞIMIZI KUVVETLENDİREREK MÜŞTERİ ODAKLI BÜYÜYECEĞİZ

AVM’lerle İlişkiler Çalışma Grubu’nda, is fırsatlarını AVM’lerle diyalog yoluyla ve karşılıklı anlayış çerçevesinde yöneteceklerinin altını çizen Kariyo, “Bu zor dönemde önemli olan herkesin kazanmasını kolaylaştıracak önlemleri alabilmektir. Her şeyden önce derdimiz tüketicinin kazanması, ardından paydaşlarımızın kazanması ve sonunda sektörümüzün kazanması. Bunu 3 kere kazanmak, 3 misli kazanmak olarak adlandırıyoruz. Bir yandan su an içinden geçtiğimiz dalgalı dönemi atlatmak üzere, sektörümüzdeki uzlaşmacı ve paylaşımcı kültürü öne çıkararak, yaşanan sıkıntılara ortak çözüm bulma konusunda alışveriş merkezleriyle işbirliği yaparken, diğer yandan da markalarımıza bu alanda destek sağlamak üzere kira/ciro endeksi çalışmasını kullanacağız. Amacımız, markalarımıza, bütçelerinin önemli bir kalemini oluşturan kira konusunda güncel veri sağlamak ve geleceğe yönelik yatırım planlamalarını daha sağlam temellere oturtabilmelerini kolaylaştırmak” dedi.

TÜRKİYE’NİN YILDIZLARI DAHA DA PARLAYACAK

  AÇIKLAMA                         

 

2015

2023

Gıda dışı modern perakende cirosu

75 milyar dolar

200+ milyar dolar

BMD üyelerinin ciroları

45 milyar dolar

100+ milyar dolar

BMD üyelerinde istihdam (perakende mağazacılık)

315 bin kişi

900+ bin kişi

BMD üyeleri satış alanı büyüklüğü

3,3 milyon m2

9,5 milyon m2

BMD üyeleri yurtiçi mağaza sayısı

55 bin

157+ bin

BMD üyeleri yurtdışı mağaza sayısı

3 bin 750

20 bin

AYDINLATMA METNİ
VERİ SAHİBİ BİLGİ TALEP VE BAŞVURU FORMU
ÇEREZ POLİTİKASI