Mağaza da bizim çarşı da bizim kur yangınını söndürmek zorundayız

Kurdaki dalgalanmaların perakendeye etkisini en aza indirecek önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini söyleyen BMD Başkanı Sinan Öncel: 

Mağaza da bizim çarşı da bizim kur yangınını söndürmek zorundayız 

Dolar kurunun TÜFE’ye göre 2015’te üç, 2016’da 2,5 kat daha fazla arttığına dikkat çeken Sinan Öncel, “Kur ateşine önlem alınamaması durumunda markalarımız ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu konuyu artık gündemden düşürmek için ekonomi yönetimiyle kalıcı çözüm bulmamız şart görünüyor” dedi.  

Kurlardaki son günlerde gözlenen hızlı yükseliş, perakende sektöründe dövizle kiralama tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, kurlardaki dalgalanmanın stratejik öneme sahip perakende sektörüne etkisini en aza indirecek önlemlerin bir an önce almasını istedi.

BMD üyesi 412 markanın 380 AVM’de ve caddelerde yaklaşık 70 bin mağazada 400 bine yakın kişiyi istihdam ettiğini hatırlatan Sinan Öncel, imalatçılar da hesaba katıldığında sektörün büyük bir ekosistemi beslediğini vurguladı. Dolar kurunun TÜFE’ye göre 2015’te üç, 2016’da 2,5 kat daha fazla arttığına dikkat çeken Öncel,kur ateşine önlem alınamaması durumunda alevin markalara ciddi zararlar verebileceğine dikkat çekti. Öncel, şöyle devam etti:

SORUNU SADECE PERAKENDE İLE SINIRLI GÖRMÜYORUZ

“Biz bir yıldır kur riskinden markalarımızın en az etkilenmelerini sağlamak için çaba gösteriyoruz. Son bir yılda kısmen güncellenmekle birlikte markalarımızın kira sözleşmelerinin önemli bir kısmı hâlâ dövize endeksli. Bu bizim açımızdan sürdürülebilir bir hal değil. Gönlümüz bir tane bile mağazamızın kapanmasına razı gelmez. Varlıklarını sürdürebilmeleri için markalarımıza kendi önlemlerini de almalarını öneriyoruz.  Aslında sorunu sadece perakende ile sınırlı görmemek lâzım. Haliyle döviz kurlarındaki artış maliyetlerimiz üzerinde çok ciddi bir baskı oluşturuyor.  Bu sebeple yurt dışı açılım hamlelerimizi daha hızlandırdık. Ancak markalarımız dövizli harcamalarının tamamında çalışanından, imalatçısından veya yatırımından kısmak zorunda kalıyor. Maliyetlerin dayanılmaz hale geldiği noktada

Mağazalar kapatılıyor. İşsizler ordumuz giderek daha da büyüyor. Özetle söylemem gerekirse bütün eko sistem bozuluyor.”

KAMUOYUNUN TARTIŞMADAN BIKTIĞINI BİLİYORUZ AMA KALICI ÇÖZÜM ŞART

Kur riskinin dövizle borçlu AVM yatırımcılarını da olumsuz etkilediğini bildiklerini anlatan Sinan Öncel, riskten hem perakendenin hem de AVM yatırımcılarının en az etkilenmesi için ekonomi yönetiminin devreye girmesini istedi. Öncel, “Kamuoyunun bu tartışmadan artık bıktığını biliyoruz. Ancak istihdamda stratejik önemi bulunan perakende sektörünün daha fazla etkilenmemesi için kur riskine karşı kalıcı çözüm bulunması gerekiyor” diye konuştu.

DÖVİZ KURLARINDAKİ  DEĞİŞİM

 

Yıllar

Dolar

Artış %

Avro

Artış %

 

       

01.01.2015

2,35

 

2,83

 

01.01.2016

2,95

25

3,22

14

01.01.2017

3,54

20

3,72

15,5

27.10.2017

3,83

8,2

4,46

20

 

TÜFE’DEKİ DEĞİŞİM

 

2015

8,8

2016

8,53

2017 (9 AY)

7,29

 
 
 
  •  
AYDINLATMA METNİ
VERİ SAHİBİ BİLGİ TALEP VE BAŞVURU FORMU
ÇEREZ POLİTİKASI